BEYANNAME DÜZENLEME ESASLARI DEĞİŞTİ..!

 

SİRKÜLER:2016/14                                                                                                                                        05.04.1026

Gib’den bdp için yeni bir güncelleme geldi. kdv beyannamesi oluşturulurken sonuç hesapları girilen sayfada kaç adet ökc kaç adet fatura kesildiğine dair bilgilerin girilmesi isteniyor.Gib sitesinde yapılan açıklama aşağıdaki gibidir.

01.04.2016 kurumlar vergisi,kurum geçici,gelir geçici,KDV1,harç diğer harç kamu bildirimlerinde değişiklik hk.;

2015 dönemi için verilecek kurumlar vergisi beyannamesi, 2016/1. dönemine ait kurum geçici, gelir geçici ve kdv1 beyannamesi ile harç diğer, kamu harç bildirimlerinde değişiklik yapılmıştır.Bu beyannameleri vermesi gereken mükelleflerin ve meslek mensuplarının güncel beyanname düzenleme programını “gerekli programlar” bölümünden indirip yeniden bilgisayarlarına kurmaları gerekmektedir.

Ayrıca bdp programında bulunan kapat butonuna ek kontrol eklenmiştir.

 Söz konusu değişiklik ile Mart-2016 dönemi Kdv beyannamesinden başlayarak uygulanmak üzere verilecek olan beyannamelerde önceki dönemlerden farklı olarak beyanname döneminde mükellefin yasal defterlerine işlenmiş olan aşağıdaki her nevi belgenin adedini istenecek.

KDV BEYANNAMESİNDE ADETLERİ BİLDİRİLMESİ İSTENEN BELGE TÜRLERİ

1-FATURA ADEDİ

2-E-FATURA ADEDİ

3-E-ARŞİV FATURA ADEDİ

4-E-BİLET ADEDİ

5-PERAKENDE SATIŞ FİŞİ ADEDİ

6-SERBEST MESLEK MAKBUZU ADEDİ

7-İRSALİYELİ FATURA ADEDİ

8-ÖZEL FATURA ADEDİ

9-DİPKOÇANLI YOLCU TAŞIMA BİLETİ ADEDİ

10-KIYMETLİ MADEN SATIL BELGESİ ADEDİ

11-DÖVİZ VE KIYMETLİ MADEN SATIM BELGESİ ADEDİ

 GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMELERİNDE HER BİR FAALİYET TÜRÜ İÇİN BRÜT SATIŞ TUTARI BİLDİRME ZORUNLULUĞU

 

Sadece beyanname şeması güncellenerek verilmesi zorunlu hale getirilen bilgilerden önemli bir başlık ise Geçici Vergi Beyannamelerinde işletmenin faaliyet göstermiş olduğu her bir faaliyet türü için elde etmiş olduğu hasılatın bildirilmesi olacak. İstenen hasılat tutarları hem gerçek kişi mükellefler hem de tüzel kişi mükellefler içinde zorunlu olarak bildirilecek.

 

Saygılarımızla,

TRUST