Sirküler: 2017/69                                                                   27.07.2017 

 

* Gelir İdaresi Başkanlığı Tarafından e-fatura ve e-bilet Uygulamalarına İlişkin Duyurular Yayımlanmıştır.

 

GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI TARAFINDAN E-FATURA VE E-BİLET UYGULAMALARINA İLİŞKİN DUYURULAR YAYIMLANMIŞTIR

 

Gelir İdaresi Başkanlığı efatura.gov.tr internet sitesinde e-fatura ve e-bilet uygulamalarına ilişkin duyurular yayımlamıştır. Söz konusu duyurular sirkülerimizin içeriğini oluşturmakta olup duyurulara aşağıda yer verilmiştir.

  • e-Fatura Uygulamasından Özel Entegratör aracılığı ile yararlanan mükelleflerin, Özel Entegratörler tarafından hesaplarının kapatılması sonucunda GİB Portal hesapları Başkanlık tarafından otomatik olarak aktif hale gelmektedir. Bu nedenle, nevi değişikliği, birleşme veya işi bırakma (terk) gibi nedenlerle özel entegratörüne başvurarak e-Fatura hesaplarını kapattıran mükelleflerin sorun yaşamamaları için, Özel Entegratörleri tarafından, kapatma işlemi sonrasında uyarılması ve söz konusu mükelleflerin durum hakkında GİB’e bilgi vermeleri (dilekçe ile) sağlanmalıdır.
  • Elektronik bilet raporlarının, belirlenen veri formatı ve standardına uygun olarak hazırlanması ve ilgili raporun Gelir İdaresi Başkanlığı sistemine yüklenmesi amacıyla “Etkinlik e-bilet Rapor Kılavuzu” hazırlanmıştır.

“Etkinlik e-bilet Rapor Kılavuzuna “aşağıda yer alan bağlantı yardımıyla ulaşabilirsiniz.

http://www.efatura.gov.tr/dosyalar/ebilet/Etkinlik_e- Bilet_Raporu_Kilavuzu_21.07.2017.pdf

  • İhracat e-faturası üzerinde ihracat yapılan alıcıya ait bilgilerin gösterilmesi gerekmekte olup Gümrük ve Ticaret Bakanlığı bilgilerinin bulunması gerekmemektedir.

  

Bilgilerinize sunarız,

 Saygılarımızla…

  TRUST